RNF18FTD196K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF18FTD196K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 196K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
196kOhm
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Power Rating :
125mW
Lead Diameter :
0.45 mm
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
RNF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNF18FTD196K
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD196K
FIXED RESISTOR, 196kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,