RNF14JTD5M60
Mfr.Part #
RNF14JTD5M60
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
5.6MOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.35mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RNF14JTD5M60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,