RNF14FTD5K60
Mfr.Part #
RNF14FTD5K60
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
2
Contact Plating :
Copper, Tin
Packing Method :
TR
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Construction :
Cylindrical
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
5.6kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C