RNF14FTC35K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14FTC35K7
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 35.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.35mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Series :
RNF
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Film
Resistance :
35.7kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNF14FTC35K7
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC35K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 35.7kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,