RNF14FAC2K43
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14FAC2K43
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.56 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
2.43kOhm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Film
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF14FAC2K43
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FAC2K43
FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,