RNF14DTE20K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTE20K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
20kohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Lead Diameter :
0.56 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Series :
RNF
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNF14DTE20K0
FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,