RNF14DTE102K
Mfr.Part #
RNF14DTE102K
Description
RES 102K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Axial
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.56 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
102kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTE102K
FIXED RESISTOR, 102kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,