RNF14DTD953R
Mfr.Part #
RNF14DTD953R
Description
RES 953 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
953Ohm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.56 mm
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Axial
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNF14DTD953R
FIXED RESISTOR, 953Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,