RNF14DTD8K87
Mfr.Part #
RNF14DTD8K87
Description
RES 8.87K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
8.87kOhm
Tolerance :
±0.5%
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD8K87
FIXED RESISTOR, 8.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,