RNF14DTD89K8
Mfr.Part #
RNF14DTD89K8
Description
RES 89.8K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Copper, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW