RNF14DTD68R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD68R1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68.1 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
68.1Ohm
Series :
RNF
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance :
±0.5%
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTD68R1
FIXED RESISTOR, 68.1Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,