RNF14DTD4K42
Mfr.Part #
RNF14DTD4K42
Description
RES 4.42K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Axial
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
4.42kOhm
Datasheets
RNF14DTD4K42
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.42kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,