RNF14DTD2K74
Mfr.Part #
RNF14DTD2K74
Description
RES 2.74K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
250mW
e3
Construction :
Tubular
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
2.74kOhm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD2K74
FIXED RESISTOR, 2.74kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,