RNF14DTD2K67
Mfr.Part #
RNF14DTD2K67
Description
RES 2.67K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
2
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
2.67kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Datasheets
RNF14DTD2K67
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.67kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,