RNF14DTD2K43
Mfr.Part #
RNF14DTD2K43
Description
RES 2.43K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
FIXED RESISTOR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
250mW
Resistance :
2.43kOhm
Datasheets
RNF14DTD2K43
FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,