RNF14DTD2K40
Mfr.Part #
RNF14DTD2K40
Description
RES 2.4K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Composition :
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
2
Contact Plating :
Copper, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.35mm
Resistance :
2.4kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTD2K40
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,