RNF14DTD26K1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD26K1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.1K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
26.1kOhm
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Construction :
Tubular
Series :
RNF
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14DTD26K1
FIXED RESISTOR, 26.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,