RNF14DTD20K0
Mfr.Part #
RNF14DTD20K0
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
11 Weeks
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Wire
Diameter :
2.35mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
20kohm
Contact Plating :
Copper, Tin
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTD20K0
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTD20K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,