RNF14DTD1K96
Mfr.Part #
RNF14DTD1K96
Description
RES 1.96K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.96kOhm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Datasheets
RNF14DTD1K96
FIXED RESISTOR, 1.96kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,