RNF14DTD1K07
Mfr.Part #
RNF14DTD1K07
Description
RES 1.07K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
Resistance :
1.07kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD1K07
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTD1K07
FIXED RESISTOR, 1.07kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,