RNF14DTD196K
Mfr.Part #
RNF14DTD196K
Description
RES 196K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
196kOhm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Published :
Surface Mount :
No
Datasheets
RNF14DTD196K
FIXED RESISTOR, 196kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,