RNF14DTD107K
Mfr.Part #
RNF14DTD107K
Description
RES 107K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
No
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.56 mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
107kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm