RNF14DTC8K87
Mfr.Part #
RNF14DTC8K87
Description
RES 8.87K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
8.87kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Matte Tin (Sn)
Contact Plating :
Copper, Tin
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Wire
Diameter :
2.35mm
11 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNF14DTC8K87
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 8.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,