RNF14DTC84R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC84R5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 84.5 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
84.5Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
RNF
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Copper, Tin
Package / Case :
Axial
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTC84R5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 84.5Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,