RNF14DTC7K50
Mfr.Part #
RNF14DTC7K50
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
7.5kOhm
Published :
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.35mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF
Contact Plating :
Copper, Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTC7K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,