RNF14DTC5K62
Mfr.Part #
RNF14DTC5K62
Description
RES 5.62K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
5.62kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%