RNF14DTC2K43
Mfr.Part #
RNF14DTC2K43
Description
RES 2.43K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
2.43kOhm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF
Matte Tin (Sn)
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.56 mm
Datasheets
RNF14DTC2K43
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,