RNF14DTC2K40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC2K40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
2.4kohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.56 mm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Series :
RNF
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTC2K40
FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,