RNF14DTC2K26
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC2K26
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.26K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.26kOhm
Contact Plating :
Copper, Tin
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
RNF
Diameter :
2.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Construction :
Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNF14DTC2K26
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.26kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,