RNF14DTC205K
Mfr.Part #
RNF14DTC205K
Description
RES 205K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Power Rating :
250mW
Flame Retardant Coating, Safety
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
205kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.5%
Lead Diameter :
0.56 mm
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RNF14DTC205K
FIXED RESISTOR, 205kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,