RNF14DTC1K33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC1K33
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.33K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
RNF
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.33kOhm
Tolerance :
±0.5%