RNF14DTC198K
Mfr.Part #
RNF14DTC198K
Description
RES 198K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
198kOhm
Axial
Diameter :
2.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
RNF
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14DTC198K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 198kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,