RNF14DTC162K
Mfr.Part #
RNF14DTC162K
Description
RES 162K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
RNF
Lead Diameter :
0.56 mm
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
162kOhm
FLAME PROOF
Datasheets
RNF14DTC162K
FIXED RESISTOR, 162kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,