RNF14DTC158K
Mfr.Part #
RNF14DTC158K
Description
RES 158K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
158kOhm
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Copper, Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
yes
Diameter :
2.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTC158K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 158kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,