RNF14DTC14K7
Mfr.Part #
RNF14DTC14K7
Description
RES 14.7K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Axial
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
14.7kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.35mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
EAR99
Contact Plating :
Copper, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Wire
Datasheets
RNF14DTC14K7
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTC14K7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 14.7kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,