RNF14DTC140K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC140K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 140K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.56 mm
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Series :
RNF
Resistance :
140kOhm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF14DTC140K
FIXED RESISTOR, 140kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,