RNF14DTC137K
Mfr.Part #
RNF14DTC137K
Description
RES 137K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
137kOhm
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Surface Mount :
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNF14DTC137K
FIXED RESISTOR, 137kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,