RNF14DTC100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
RNF
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
100Ohm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Copper, Tin
Diameter :
2.35mm
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Datasheets
RNF14DTC100R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTC100R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,