RNF14DAC988R
Mfr.Part #
RNF14DAC988R
Description
RES 988 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
988Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RNF14DAC988R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 988Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,