RNF14BTD102R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14BTD102R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 102 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
102Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RNF
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14BTD102R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BTD102R
FIXED RESISTOR, 102Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,