RNF14BAC1K50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14BAC1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.56 mm
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
RNF
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
1.5kOhm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14BAC1K50
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BAC1K50
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,