RNF14BAC1K40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14BAC1K40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.4K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Series :
RNF
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Resistance :
1.4kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.56 mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNF14BAC1K40
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BAC1K40
FIXED RESISTOR, 1.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,