RNF12FTD4K99
Mfr.Part #
RNF12FTD4K99
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
4.99kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNF12FTD4K99
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD4K99
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.99kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,