RNF12FTD374R
Mfr.Part #
RNF12FTD374R
Description
RES 374 OHM 1% 1/2W AXIAL
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
RNF
Diameter :
2.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Copper, Tin
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
374Ohm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Published :
Datasheets
RNF12FTD374R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD374R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 374Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,