RNF12FTD2K61
Mfr.Part #
RNF12FTD2K61
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.61kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNF12FTD2K61
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2K61
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.61kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,