RNF12FTD2K49
Mfr.Part #
RNF12FTD2K49
Description
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL
Metal Film
Contact Plating :
Copper, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Diameter :
2.75mm
Resistance :
2.49kOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
yes
Published :
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Datasheets
RNF12FTD2K49
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD2K49
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,