RNF12FTD26K1
Mfr.Part #
RNF12FTD26K1
Description
RES 26.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
yes
Surface Mount :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
26.1kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.65 mm
Working Voltage :
350V
Datasheets
RNF12FTD26K1
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD26K1
FIXED RESISTOR, 26.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,