RNF12FTD243K
Mfr.Part #
RNF12FTD243K
Description
RES 243K OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
243kOhm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
1 (Unlimited)
Diameter :
2.75mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V