RNF12FTD1K78
Mfr.Part #
RNF12FTD1K78
Description
RES 1.78K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Resistance :
1.78kOhm
Contact Plating :
Copper, Tin
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNF12FTD1K78
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD1K78
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.78kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,