RNF12FTD102K
Mfr.Part #
RNF12FTD102K
Description
RES 102K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.65 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
Resistance :
102kOhm
Construction :
Cylindrical
Datasheets
RNF12FTD102K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD102K
FIXED RESISTOR, 102kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,